Γιορτή & παρέλαση 25ης Μαρτίου

Τη διπλή σημασία   θρησκευτική  και εθνική  της 25ης Μαρτίου  , γιόρτασαν  οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας , στην εκδήλωση  απόδοσης   τιμής  στους μεγάλους αγωνιστές της ελληνικής επανάστασης, εξυμνώντας την γενναιότητα  και  τον ηρωισμό  τους.

Στη γιορτή συμμετείχαν με το δικό τους τρόπο  μαθητές και μαθήτριες από  όλες τις τάξεις του  γυμνάσιου  και του λυκείου οι οποίοι εξιστόρησαν , διάβασαν, απήγγειλαν και τραγούδησαν με ιδιαίτερη  θέρμη ,σπουδαία έργα μεγάλων δημιουργών (  Δ. Σολωμού, Κ. Καβάφη Α. Κάλβου) προκαλώντας   αισθήματα  περηφάνιας και συγκίνησης.  Ξεχωριστή ήταν η ερμηνεία των μαθητριών της Β΄Λυκείου στο μονόπρακτο   «οι Μεσολογγίτισσες»  που απέσπασαν το πιο  δυνατό χειροκρότημα.

Η γιορτή  έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς όπου τον πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Γ΄Τάξης  Λυκείου ,  που διάλεξαν   αυτόν τον όμορφο τρόπο  για να τους θυμόμαστε   και για να μας αποχαιρετήσουν!

Θερμά  Συγχαρητήρια  σε όλους σας !!